Gölgelerin Gücü Adına

Uzun bir aradan sonra merhaba… Ne zamandır yazacağım diyordum ancak bir türlü boş zaman bulamıyordum. Aslında bu bir bahane. Belki de boş zaman oluşturmak istemedim kendime. Bakalım bundan sonra yazılarımı bir düzene sokabilecek miyim? Malum sonbahar geldi. Artık evde daha fazla vakit geçireceğimi düşünüyorum. Tabi kitap, film ve müzik zevkimi de biraz kısıtlamam gerekebilir. Her neyse, fazla uzatmadan yazıma dönmek istiyorum.

Mesai saatim içinde kulüpte bulunurken, ekip arkadaşlarımla sohbet ederken; konu bir ara çizgi filmlere geldi. Tabi ben yaş olarak ekipten birazcık büyük olduğum için acaba jenerasyonlar arasında çok büyük farklar var mıdır diye kendi dönemimden hatırımda kalan bir kaç çizgi film ismi söyledim sohbet arasında. Aldığım cevaplar hemen hemen tahmin ettiğim gibiydi. Kimi isimleri biliyorlardı kimilerini de bilmiyorlardı. Ben de bunun üzerine hatırımda kalan ve benim için anlamı olan çizgi filmler hakkında bir kaç satır yazmak istedim. Ne oldu şaşırdınız değil mi? Aşk meşk yazılarından sonra? Hepsi boş şeylermiş meğer… Neyse haydi başlayalım.

Gölgelerin Gücü Adına! Güç Bende Artık… (He-Man)
Neden ilk olarak He-Man ile başladığımı hemen söyleyeyim… Hatırımda kalan, sanırım ilk izlediğim (bebeklik dönemim hariç) çizgi film He-Man olabilir. Benim hayatımdaki hikayesinin özeti şu; ana okulunda öğle uykusuna yatmadan önce televizyonda He-Man izlerdik ve sonrasında yatakhaneye geçip uykuya dalardık. Tv karşısında 6-7 arkadaşımla beraber pür dikkat izlediğimi hayal bile olsa çok net hatırlıyorum. Bu yüzden benim hayatımda bu çizgi filmin yeri çok ayrıdır. Bu arada o zamanlar bir He-Man kılıcım bile vardı.

Ninja Kaplumbağalar
Doksanları geçtim günümüzde bile Ninja Kaplumbağaları bilmeyen yoktur… Benim çocukluk dönemimin de en sevilen çizgi filmlerinden biridir. Az ağlayıp zırlayıp anneme babama oyuncaklarını aldırmadım. Atarim olduğu zaman az kaset oyunlarını almadım. Hele okuldan döndüğümde öğleden sonraki saatlerde keyifle oturup TV karşısında az saatlerimi geçirmedim. Tabi ki en sevdiğim karakter April O’Neil…

LAFF A LYMPICS Yarışmaları
En sevdiğimiz karakterlerin olimpiyat yarışlarını hatırlayan var mı? Yogiler, Scooby Do’lar, Kötüler ve Kaptan Mağara Adamı’nın takımlarını? Ben çok net hatırlıyorum. O kadar eğlenceli ve güzeldi ki bu çizgi film… Özellikle kötülerdeki köpeğin kıh kıh gülmesi hiç aklımdan çıkmaz. Her zaman bir hile yaparlar ve en düşük puanı alırlardı. Tabi sezonlarda kötülerin kazandığı, hilelerini yedirdikleri de olurdu. Kesinlikle muhteşem bir seriydi. Yeniden yayınlansa şu yaşımda bile keyifle izlerdim.

Beverly Hills
Çocuk yaşlarda ultra zenginliğin ne olduğunu nasıl öğrenirsiniz diye sorsalar, galiba Beverly Hills çizgi filmini söyleyebilirim. Barbie bebek gibi kızların ve çocukların yer aldığı bu çizgi filmi neden izlediğimi çok net hatırlamıyorum. Aklımda kalan şeyler havuzu limuzin, Bianca karakteri ve sarışın Barbie bebek gibi olan bir diğer kız. Bir de Bianca’nın şişko şoförü vardı sanırım. Onu da hatırladım hafızayı biraz zorlayınca.

Hayalet Avcıları
Bu seri üzerine de fazla söz söylemeye gerek yok. Günümüzde bile yeni jenerasyon büyük bütçeli sinema yapımları bile var. Ancak benim hafızamda kalan; suratı olan o garip arabanın olduğu eğlenceli ve keyifli çizgi filmdir. Kesinlikle gözlerimi kırpmadan izlediğimi hatırlıyorum.

CASPER
Böyle sevimli bir hayaletten kim korkar? Başlangıçta herkes… Ama sonra onu tanıdıkça herkes ona hayran olur ve onu sever. Soluksuz izlediğim ve çok sevdiğim çizgi film serilerinden biri de Sevimli Hayalet Casper’dı. Sonrasında bir çok yeni serisi çıkmıştı ancak orijinal serisi gibi keyif vereni hiç olmamıştı.

Aslında o kadar çok çizgi film vardı ki izlediğim, Tsubasa, Taş Devri, Tom ve Jerry, Temel Reis… Saymakla bitmez belki de. Ancak hatırımda kalan ve yüzümde tebessüm oluşmasına sebep olan bir kaçını sizinle paylaşmak istedim. Liste normalde uzayıp gider. Tüm çizgi filmlerin yeri ve hatırası ayrı sonuçta.

Belki sizin de sevdiğiniz, hatırınızda kalan; size güzel anılar hatırlatan çizgi filmler vardır. Paylaşmak isterseniz, yorumlar bölümüne bekleniyorsunuz.

Sevgilerle.

“Onur SUSAN”

Lütfen bir cevap yazın.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close