Aylardan Kasım Günlerden Cuma

Üşendim üşendim sonunda askerlik ile ilgili bir kaç şey paylaşmaya karar verdim. Aslında dijital günlüğüme aklıma gelen çoğu şeyi not aldım fakat insan ister istemez blog sayfasında da bir şeyler paylaşmak istiyor. Tabi bu gözünüzü korkutmasın. Uzun uzun askerlik anıları anlatacak değilim. Sadece ufak tefek aklımda kalan önemli şeyleri yazacağım.

Aylardan Kasım
Günlerden Cuma
Saat 9’da çıktı çatışma
İndik mevziye
Mevzi karanlık
Mevzi değil bu, sanki mezarlık
Azrail ile, yaptık pazarlık
Şehit olmadan,
Alma Canımı…

Acemi birliğim İzmir, usta birliğim ise Ağrı / Doğubeyazıt’tı. Acemilik dönemlerimi yazmama gerek yok. Uygun adım yürümeyi ve marş söylemeyi öğrendik. Hatırda kalır en önemli şey ise yemin töreni idi… 

Ancak gel gelelim ki askerlik usta birliğinde başlıyormuş. Bunu da usta birliğime teslim olunca öğrenmiş oldum. Sanırım ne büyük şans ki usta birliğime 14 kısa dönem arkadaşım ile beraber katıldım. Yani şöyle söyleyeyim ızdırap çekeceğim ve firar etmeye varabilecek ilk ayları kısa dönem (KD) arkadaşlarımla şen şakrak atlattım diyebilirim…

Evet gittiğim yer gerçekten de firar etmeye, kafa yemeye ve RDM (Rahatına düşkün mehmetçik! değil tabi) olmaya gayet müsait bir ortamdı. Ama şunun farkına vardım ki, okuyan ve yaşamış insanın askerde bir farkı oluyor. Hele bir de yaş 28 olmuşsa ve uzun dönem askerler sizden 7-8 yaş küçükse biraz daha rahat edebiliyorsunuz! (Aman ne rahatlık o da bana kalsın. Sanki binbaşıyım.)

Şaka bir yana askerlik gerçekten çok ama çok zor… Yemekhanesiyle, koğuşuyla, tuvaletiyle, hamamıyla tam bir ızdırap. Çok ciddiyim bu konuda. En kral görevi de alsanız, en iyi yerde de askerlik yapsanız, paşa koruması bile olsanız çekilecek bir dert değil. Sistemin yanlışlıklarına girmiyorum bile. O konuları açarsam başıma neler gelir tahmin etmek bile istemiyorum.

Benim buradan askerlik hakkında söyleyebileceğim tek şey Allah kimseye bu derdi vermesin. Benim ömrümden 5 buçuk ay çalındı. Her Türk erkeğinin hayatından çalındığı gibi. Kimisinden 24 ay, kimisinden 12 ay… Bir şeyler kattı mı? Evet çok şey kattı. Ama bu 5 buçuk ay beni 2 sene de geriye attı.

Son olarak bir kaç şey daha söylemek istiyorum. Askerliğin en güzel yanı sanırım diğer arkadaşlarınla sohbet edebileceğin, iyi kötü bir çok anı paylaşabileceğin bir ortam olması. Yeri geliyor kavga gürültü patırdı alıyor başını gidiyor, yeri geliyor keyifli güzel sohbetler saatlerce devam ediyor.

Buradan askerde olan tüm Mehmetçiklere sabır diliyorum… Allah size kolaylık versin.

Aylardan Kasım Günlerden Cuma” için bir yorum

  1. Allah-u teala seni başımızdan eksik etmesin 🤗

    Beğen

Lütfen bir cevap yazın.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close