Üstüme Basıp Geçme Yar

Bıraksanda elimi, sevgin bana yeter…

Hayatın özeti şarkı sözleri. Yaşanan her anın kelimelerle, cümlelerle ifadesi. Aklıma gecenin bir vakti düşen binlerce düşünceden sıyırabildiklerim; zamanında kıymetini bilemediğimiz şeylere sonradan paha biçmemiz oldu diyebilirim…

Maddi ya da manevi… Hayır. Sadece manevi.

Ne diye anı keyifle yaşamasını o anda bilemiyoruz da ardından geçen onca zaman sonra kıymet bilmeye çalışıyoruz? O zamanın değerini neden onlarca zaman sonra fark edip pişmanlıklar duyuyoruz? İnsan olmanın en büyük acizliği mi bu yaşananlar?

İsyanım yanışıma, ölüm bile susuyor
Ardına dönüp giden, sen misin a kadın.
Gururum yere düşer, yeter ki bak yüzüme
Üstüme basıp geçme yar…

Yanlış anlamalar mı? Kavgalar mı? Kaybetmeler, kazanmalar mı? Sevilmeler, sevmeler, arkanı dönüp gitmeler mi? Kaybolmalar mı? Yoksa yok olmalar mı? Var olduğunu bildiğin halde sayıkladığın yalanlar mı? Umutlar mı?

Nedir bu hayat gerçekten? Anlamını bilen ya da çözebilen var mı?


Üstüme Basıp Geçme Yar” için 27 yorum

 1. Ben çözdüm ve bana uymadı. Bu yüzden sanırım ömrümün sonuna dek yalnız kalacağım.

  Yaşamın, hayatın, doğanın, insan olmanın yıkılamayan belirli kanunları, şifreleri var. Bazı şeylerin kıymetini, değerini kaybettikten sonra anlamakta bunlardan biri. Buraya kadar hepimiz biliyoruz. Ama asıl önemli olan bundan sonrası… Bana sorarsan en başından kıymetli değiller zaten… Nasıl yani? dersen; ben de sana bir soru sormak isterim ya da iki soru? Birincisi; gerçekten o kadar kıymetli olsa kaybeder miydik? İkincisi; kaybettiğimiz için değerlenmiş, kıymete binmiş olabilir mi?

  Liked by 1 kişi

 2. Gerçekten o kadar kıymetli olsa kaybeder miydik? Yıllardır düşünüyorum, bu sorunun cevabını bulamıyorum. Çünkü paradoks bu. Kıymetliyse kaybetmezdik, ama kaybettik… Ama kıymetini kaybedince anladık, demek ki kıymetliymiş. E o zaman neden kaybolmasına izin verdik… Senin şu sonsuza dek yalnız kalacağım sözünü ben yıllar önce eski eşimden ayrılınca söylemiştim. Ama bir an geliyor ki kendine verdiğin bu sözü unutuveriyorsun… Sonra ardından bir hayal kırıklığı yaşıyorsun ve yine aynı sözü kendine verip duruyorsun… Bak işte; al sana kırılmaz bir döngü daha… 🙂 🙂

  Liked by 1 kişi

 3. Aslında bu bir söz değil… Belki kabulleniş.Yalanlar, dolanlar, stratejiler, taktikler, oyunlar, politikalar bana göre değil. Bence insan hayatta hiç bir şey için, hiç birisi için de diyebiliriz pişman olmamalı. Belki sadece kaybedilen zamana pişman olunabilir. Bazı şeyler yaşanması gerektiği için yaşanmıştır ve bitmiştir. Sen kendini bildikten sonra seni kaybeden düşünsün.

  Beğen

 4. Bunlar çok derin konular Lotte. Sadece başlıklar değil, bu başlıkların alt maddeleri de önemli. Söylediğin her cümlenin aslında bir alt başlığı ve hatta o başlıkların bir de dipnotları var… Giriş, gelişme ve sonucu söylemiyorum bile. Kaybedilen zamana pişman olabilmek için yaşananların ciddi anlamda karanlık olması gerekir diye düşünüyorum ayrıca. 🙂 🙂 Sen de benim gibi içindekileri kaleme alabilmek için bir miktar acıyla besleniyorsun fark ettim. 🙂

  Liked by 1 kişi

 5. Doğru tespit 😉

  Liked by 1 kişi

 6. Hafızalara kazınmış nice şiirler şarkılar da zaten bir miktar acıyla ortaya çıkmamış mı 🙂

  Beğen

 7. Hatta romanlar.🙂 Hep mutlu olunmaz ya, bazen mutsuzlukta insanın kendi tercihimi oluyor acaba?

  Liked by 1 kişi

 8. Dozunu iyi ayarladığımız sürece neden olmasın 🙂

  Liked by 1 kişi

 9. Al sana hayatın şifresi… Her şey ayarlardan ibaret 😊

  Liked by 1 kişi

 10. Ayarların tüm seçeneklerini bana sunmadıktan sonra böyle şifre mi olur 😤😤😤

  Beğen

 11. Kızma..🙂 Konu dışında ama gül diye yazıyorum. Yine doğanın kanunlarından biri üzerine. Bugün bir belgesel çarptı gözüme. Belgeselde erkek devekuşu dişi devekuşları’nın arasına dalıyor ve birisini gözüne kestiriyor. O kovalıyor dişi kaçıyor, o kovalıyor dişi kaçıyor, kanatlarını kaldırıyor, dans ediyor, kendini şekilden şekile sokuyor, sonunda dişiyi ikna ediyor ve emeline ulaşıyor. Dedim ki bir dişi devekuşu kadar olamadım. 😀 Aslında bunu yine başa bağlayabilirim. Kaçan, giden her neyse kovalanırmış.

  Liked by 1 kişi

 12. Eee erkek deve kuşu kazanmış? Bence dişi yalandan kaçışlarla biraz şov yapmış 😂

  Liked by 1 kişi

 13. Acaba öyle mi 😂 bence ikisi de kazandı😂 Neyse sonuç olarak bazı şeyleri istesekte değiştiremiyoruz maalesef. Boşver gitsin, hadi yat.😊

  Liked by 1 kişi

 14. Sigarasadım 😂 ben gidip içiciiiimmmm. İyi geceler…

  Liked by 1 kişi

 15. Afiyet olsun 😊 İnce sar… Anılarım canlandı.

  Beğen

 16. 🙏 Bıraktın mı, canın çekmemiştir umarım…😊

  Liked by 1 kişi

 17. Ben sigara hiç kullanmadım. 😊

  Beğen

 18. Hüseyin Selahattin BİLGİN 03 Şubat 2022 — 22:57

  Kainatın bin bir kudret eserleri içerisinde, milyarlarca nimetle donatılmış dünya misafirhanesinde, o misafirhanenin lezzetlerinden faydalanacak özelliklerle donatılan insanoğlunu yaratan zatın kim olduğunu tanıyıp, sonra kendimizi tanıyıp, o faal ve kudretli zatın harika işlerini anlamaya çalışıp, bizden ne istediğini öğrenip, ben neyim, nereden geldim, nereye gideceğim, sonum ne olacak sorularının yanıtlarını aradıktan sonra cevabı Allah olacak şekilde verdiğinde hayatın tam olarak ne olduğunu gerçek anlamda anlamış olacak ve aynı zamanda gerçek manada ve hakikatta insan olacaktır.

  Liked by 1 kişi

 19. Cvp basit.. Big Bang 😀

  Beğen

 20. Hayatı yaşanır ve cazip kılan bu zaten,yani anlamının çözülememesi
  Hani bir söz vardır “Mucizeye sadece bir kez dokunabilirsin”diye
  İşta hayat da mucize ,bilinmez ve baştan çıkarıcı
  Kaybetmeye konusuna gelince evet ne yazık ki çok sevdiğimiz bir eşyanın değerini bile onu kullanırken biliyoruz gözümüz gibi bakıyoruz da insanlar konusunda bu algıya sahip olamıyoruz
  Bu yaşla yaşanmışlıkla da çok bağlantılı bence
  Bir insanın kıymetini bilmek anın değerini bilmekten geçiyor aslında

  Liked by 2 people

 21. Yaş ve yaşanmışlığın başına, kıymeti bilecek olan olgunluğu ekliyorum. Bahsettiğim karakter olgunluğu. Yaş almış ama ot gelmiş ot giden ya da bir şey yaşamamış, yaşayamamış, imkanı olmamış ama o olgunluğu göstermiş çok insan var. Yaşanmışlıklar kaybettikten sonra kıymet bilmemizi sağlayan, kaybetmeden önce değil maalesef. Olgunluk ise yaşa ya da yaşanmışlığa bakmıyor. Keşke yaşarken kıymet bilsek.

  Liked by 2 people

 22. Hayat, formulü ve ispatı olamayan hepimiz için başka, kendimize ait bir varoluş aslında. Bu varoluşun içinde sadece nefes almayı tercih edenler, sadece nefes aldığını dahi bilemeyenler ve yaradılışın bize sunduğu eşsiz 5 duyuyu sindire sindere yaşayanlar var. Düşünce gücünü, hayal gücünü duygu ve mantık terazisinde dengeleyebilenler için eşsiz bir ayrıcalık aslında hayat. Sevgiyle kalın, farkında kalın .

  Beğen

 23. Güzel yorumunuz için çok teşekkürler 🙏🏻

  Liked by 1 kişi

 24. Ben teşekkür ederim düşünmeye sevk eden yazılarınız için.

  Beğen

Lütfen bir cevap yazın.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close