Tutumlu Olabilmek

Bunu yıllardır nasıl başarabileceğimi hala bulabilmiş değilim…

Bazen o kadar gereksiz harcamalarda bulunuyorum ki, bu savurganlık sonrasında çoğu zaman pişmanlık duymuyor değilim. Genellikle varımı yoğumu teknolojik cihazlara harcadığımın farkındayım. Ancak kendime dur diyemiyorum. Konuya teknolojiden girdim ve en büyük zaafım olan Apple ile devam etmek istiyorum.

1-2 gün önce Apple WATCH tanıtıldı. Aslında aylar öncesinde tanıtılmış ve hevesle son şeklini almasını bekleyip duruyordum. Hatta kendime bütçe bile ayırmıştım. Çıkar çıkmaz satın alırım diye. Fakat bazen tek başıma kaldığım zamanlarda kendi kendime düşünüp duruyorum. Gerçekten bu saati almaya gerek var mı? iPhone’a bağlı ve sadece ekstradan kolunda bildirimleri görebileceğin, kurcalamaya kalksan sadece 5 saat dayanan, kurcalamasan maksimum 18 saat dayanan bir saate gerçekten ihtiyacım var mı?

Kolumdaki analog saat neyime yetmiyor ki? Durduk yere Apple Watch’a, hem de giriş modeline bin küsür TL vermek gerekli mi? Şu an için gerekli değil. Hem de hiç değil…

Teknoloji dışında savurganlıklarım yok mu diye ara ara düşünüyorum… Galiba yok. Giyim kuşama deli gibi para harcayan biri değilim. Kozmetik ürünlerine de deli gibi paralar savurmuyorum. Dışarıda çok fazla gezip tozmuyorum… Anlaşıldı gerçekten pinti biriymişim. Yazınca daha iyi farkına vardım.

Tutumlu olabilmek bana kalırsa günümüz için çok ama çok zor bir beceri. Çünkü çevremiz buna asla izin vermiyor. İş yerinde dolabında kahve duruyorken, marka olsun bir de sütlü olsun diye gidip 8-10 lira parayı tereddüt etmeden cebinden çıkarabiliyorsan, az önce yazdığım şeyi çok net anlıyorsunuzdur eminim.

Elimden geldiğince tutumlu olmaya çalışıyorum. Ama günümüzde bunun o kadar zor olduğunu biliyorum ki… Bu gerçeği de kabul etmemek elde değil. Umarım siz bu basit örneklerimden bir şeyler çıkarır da günümüz tuzaklarına benim kadar düşmezsiniz… Paranızı etrafa savurmayın!

Sevgilerle…

Tutumlu Olabilmek” için 2 yorum

  1. Apple ürünlerini konuşurken şarj konusuna hiç takılmayacağımız günleri bekliyorum.

    Beğen

  2. Öyle bir günün geleceğini hiç sanmıyorum 😊

    Beğen

Lütfen bir cevap yazın.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close