Bu Ay Neyi Hatırladım, Öğrendim?

Yeni yılın ilk ve en sevilen ayının sonuna gelmişken, geçen günleri şöyle bir hatırlayıp benim için nelerin önemli olduğunu sizlerle paylaşmak istedim…

Belki de; Ocak ayını, hedeflerin ayı diye isimlendirebiliriz bir çok insan için. Hemen hemen herkesin daha ilk günlerden yeni yıl ile ilgili bir sürü hayali, hedefi ve amacı vardır. İnternette okuduğum bazı makalelerde araştırmacılar şöyle bir tespitte bulunmuş… Yeni yıl için kendisine hedefler koyan insanların çoğu; daha ay bitmeden “bu hedefleri yapamayacağım” diye vazgeçmeye başlıyorlarmış. Ben de yeni yılda yeni hedefler furyasına katılan insanlardanım. Ancak ben bu alıştırmayı 2016’dan beri yapıyorum. Her sene başında kendime 10 hedef yazıyorum. Yıl sonunda hepsini olmasa bile en azından 5 tanesini gerçekleştirmiş oluyorum. Ve gerçekleştiremediklerimi de bir sonraki hedefime yazıyorum. Yine bir kitapta okuduğuma göre; yapamadığınız bir hedefi gerçekleştirmek için; hedefiniz gerçekleşene kadar, defalarca o hedefi yeniden yazmak ve onun için çabalamak gerekiyormuş. Sonunda bu bir alışkanlık haline gelip, gerçek olana kadar yaşamınızın bir parçası oluyormuş. (Koyduğunuz hedefin büyüklüğüne ve sizin çabanıza göre gerçekleşme süresi değişecektir… Bu büyük hedefler için verilmiş bir örnekti. Örn; 100.000 dolarlık bir banka hesabı gibi.)

Propaganda… Kelima anlamı; çok sayıda insanın düşünce ve davranışlarını etkilemek amacını taşıyan önceden planlanmış bir mesajlar bütünüdür. Her sene tesadüf müdür yoksa bilinçli midir bilmiyorum; Naziler ile ilgili bir kitap kesinlikle okurum. (Netflix’de de belgesel izliyorum.) Bu sene (aslında geçen ay başladım) okumaya başladığım kitap; “Büyük Yalanlar” isiminde Joseph Goebbels’in makalelerini içeren keyifli ve bir o kadar da düşündürücü bir eser. Hitler’in sağ kolu olan propoganda bakanı Goebbels’in yazılarını okuduğumda (ki bu makaleler dönemin gazetelerinde ve radyolarında yayımlanmış yazılar) kitlelerin üst kademelerde bulunan kişiler tarafından ne denli kandırılmaya çalışıldığına bir kez daha şahit oldum. Günümüzde bu akım tüm hızıyla devam ediyor. Fakat bir gerçek var ki; o dönemde basılı yayınlar ve radyo çok önemliymiş. Özellikle Goebbels’in çok daha fazla Alman’a ulaşabilmek amacıyla ekonomik bir radyo tasarlatıp seri üretime geçirdiğini de hatırlatmak isterim… Sonrasını zaten tarih kitaplarından hepimiz biliyoruz.

Evet son bir kaç günün en güncel haberi sağlık… Çin’in Wuhan kentinde görülen ve yayılmaya başlayan Koronavirus şu an en önemli gündem başlıklarından biri. 41 kişinin yaşamına mal olan bu virüsün ülkemiz için şu an bir tehdit oluşturmadığı söylense de; benim için önemi şu oldu: İnsanlar sağlığın ne kadar önemli olduğunu ve basit önlemlerin hayati bir değere sahip olduğunu belki de yeniden hatırladı. Uzmanların söylediği; ellerimizi sürekli temiz tutmak, kirliyken suratımıza yaklaştırmamak ya da öksürürken ellerimizi değil, kolumuzun iç kısmını ya da tek kullanımlık bir selpak kullanmak bir çok virüsten korunmamıza yardımcı olabiliyor. Kulağa ne kadar basit geliyor öyle değil mi? Fakat hangimiz bu basit teknikleri doğru bir şekilde uyguluyoruz ki? İşte bu geçen son bir kaç günde yaşanan gelişmeler, sağlık konusunu daha fazla düşünmeme neden oldu.

Koronavirus Hakkında Bir Kaç Küçük Bilgi
– 12 Aralık 2019’da Çin’in Wuhan Kentinde ortaya çıktı. (2019-nCOV)
– Kuluçka süresi 2 ila 14 gün arasında
– Yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı ilk belirtileri
– 65 yaş üstü, akciğer hastaları, organ yetmezliği, kanser, diyabet ve bağışıklık baskılayan hastalarıkları olanlarda risk daha yüksek
– Solunum salgılarıyla bulaşıyor (Öksürük, hapşırık vb)
– Şu an için hastalığın ilacı ya da aşısı bulunmuyor
– El temizliği ve hijyen çok önemli
– Ölümcül olma riski yüzde 10 ila 18 arasında tahmin edilmektedir
– Şu an için Türkiye’de endişe edilecek bir durumun olmadığı söylenmekte

Sağlığın ne kadar önemli olduğunu, ulaşılabilir hedeflerin bizi ne kadar motive ettiğini ve kitleleri etklieme yöntemlerinin aslında günümüzde de önceki kuşaklara göre benzer olduğunu yeniden öğrendim diyebilirim. Belki de biliyordum ama yeniden hatırladım demeliyim.

Sizlerin de bu konularda görüşlerini çok merak ediyorum. Dilerseniz özelden, ya da yorumlar bölümünden benimle paylaşabilirsiniz.


Sevgilerle…
“Onur SUSAN”

Bu Ay Neyi Hatırladım, Öğrendim?” için 3 yorum

 1. Konuşmak için belki çok erken ama 2020 bana hiç güzel gelmedi. Herkes 2019’dan alabildiğine şikayetçiydi bir an önce yeni yıl gelsin modundaydı, ben de öyle ama umud ettiğimiz gibi olmadı pek. Bu arada Nazilerle ilgili ben de lisede deli gibi okurdum, neden bilmiyorum, sanırım sürükleyici gelirdi. Umarım 10 hedefinin 10’u da olur 🙂

  Beğen

 2. 10’da 10 yapacağımı pek sanmıyorum ama hedefim en azından 7 🙂 Teşekkür ederim güzel yorumun için.

  Beğen

 3. Büyük yalan teorisi…
  Tek bir insanın bile inanamayacağı yalanlara kitlelerin inanması ve tarihin seyrinin değişmesi.
  Bazıları için kitleleri kandırmak tek bir kişiyi kandırmaktan kolay.

  Beğen

Lütfen bir cevap yazın.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close