Apple Notlarım

Dünyanın 1 numarası Apple ile ilgili bazı ufak dipnotlar.

“Apple CEO’su Tim Cook’um yıllık geliri…”
Evet her zaman merak ettiğim konular arasında dünyaca ünlü markaların CEO’larının aldığı paralar olmuştur. Acaba derim her zaman falanca markanın CEO’su kim bilir ne kadar alıyordur. Gerçi zenginin malı züğürdün çenesini yorar biliyorum ama ben bir Apple hayranı olduğum için Tim Cook’un aldığı paraya farklı bir gözle bakıyorum. Mart ayında aldığım bazı notlara göre Tim; Yıllık Net Maaş olarak 2 milyon dolar almakta. Ancak herkesin tahmin edeceği gibi olay net maaşla bitmiyor. Prim ve ikramiyeleri de işin içine katınca bu tutar yılda 9.2 milyon dolara çıkmakta… Ne diyelim Allah daha çok versin…

“Apple 2014’ün Son Çeyreğinde Saat Başına 8.3 Milyon Dolar Kar Etti”
Okumayı geçtim kulağa bile o kadar inanılmaz geliyor ki bu rakamlar… Bu karın en büyük payını tabiki de iPhone’lar oluşturuyor. iPhone’un Apple ekosistemindeki payının da böylece ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor. Ayrıca Apple’ın iPhone satış rakamlarının Türkiye nüfusunu bile geçtiği bir dipnot olarak da bulunsun…

“SIRI’nin Türkçe Olması ve Türk İnsanının İlk Tepkileri”
Apple’ın dijital asistanı SIRI, ilk olarak iPhone 4S ile ortaya çıkmış ve yine o dönemin teknolojilerinden neredeyse 4-5 yıl ileride olduğunu herkese kanıtlamıştı. Tabi ki SIRI’nin Türkçe olarak ülkemize gelmesi çok olmasa da biraz uzun sürdü. Ancak geldiğinde de bizim Türk insanımızın ne gibi tepkiler verdiği ve SIRI’ye nasıl sorular sorduğu hala aklımızdan çıkmadı.

“Apple Watch’ın İnce Detayları”
Apple’a göre Apple Watch şimdiye kadar yapılmış olan en kişiselleştirilebilir ürün olarak Apple ürün gamında yerini almış bulunuyor. Apple Watch’un 3 farklı modeli olmasına rağmen asıl ince detaylar yazılımsal olarak ortaya çıkıyor aslında. Hatta bunun için Apple Watch Arayüz Tasarım şefi şu örneği veriyor; “Saatin arayüzünde gördüğünüz denizanası bilgisayar ortamında yapılmadı. Stüdyoların içine özel bir tank inşa edildi ve özel phantom kameralarla saniyede 300 kare görüntü yakalandı. Ve bu şekilde tam 24 bin fotoğraf birleştirilerek gerçeğinden çok daha inanılmaz bir animasyon ortaya çıktı… “ Her zaman söylüyorum. Apple’ın kalitesi detaylarında saklıdır diye.

“Apple Music”
Her ne kadar yeni bir servis olmasa da Apple Music diğer Stream müzik hizmetlerinden ayrılıyor. Bir kere en büyük avantajlarından biri Apple ekosistemi içerisinde olması. Böylece tüm Apple kullanıcılarının bir kere sevgisini kazanmayı bildi. Ayrıca Sonbahar aylarında Android platformuna da gelecek olması diğer müzik hizmetlerinin gözünü korkutmaya yetiyor. Ancak bunun dışında çeşitli yenilikleriyle diğer müzik hizmetlerine gözdağı vermeye devam ediyor. Bakalım ilerleyen zamanlarda hangi sonuçlarla karşı karşıya geleceğiz.

Aslında daha çok fazla not var elimde. Fakat göze çarpan ve ilgimi çeken bir kaç tanesini burada sizlerle paylaşmayı yeterli buldum. Apple gerçekten çok büyük bir marka ve bu markanın hayatımıza kattığı yenilikler de bir o kadar fazla.

Neyse umarım bu kısa bilgiler biraz olsun ilginizi çekmiştir. Daha sonra yine buralarda başka bir konuyla beraber olmak üzere.

Sevgilerle…

Apple Notlarım” için 10 yorum

 1. Denizanası animasyonu çok ilgimi çekti.
  Bence sinematografinin dijital teknolojiye uygulanışı böyle olur.

  Liked by 1 kişi

 2. Bana da büyüleyici gelmişti… Şimdi her ekrana baktığımda arkasındaki muazzam çalışmayı görür gibi oluyorum.

  Beğen

 3. Teknoloji sanatı…
  Yakinda 8. sanat olarak kabul edilmeli.

  Liked by 1 kişi

 4. Çok net bilgi sahibi değilim; acaba ilk 7 neler?

  Beğen

 5. Resim-heykel, müzik, tiyatro, dans, edebiyat, mimarlık, sinema

  Liked by 1 kişi

 6. Çok teşekkür ederim. Bilgi hazneme ekleyeceğim…

  Beğen

 7. Ben teşekkür ederim.
  Bu arada ben şehir dışındayken dergiler gelmiş sonra geri gitmiş. Sizin adresi verdim. (internetten baktım. İş adresi)
  Siz dün yokmuşsunuz geri gitmiş yine. Neyse gönderecekler tekrar.

  Liked by 1 kişi

 8. Ah. Evet ben ailemin yanına geldim 1 haftalığına. Arkadaşlarım benim adıma teslim alırlar. Çok mutlu olurum.

  Beğen

 9. Tamamdır.
  İyi tatiller.
  Sevgiler…

  Liked by 1 kişi

 10. ☺️☺️☺️

  Beğen

Lütfen bir cevap yazın.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close