Biraz da Nostalji

Şunu herkes biliyor ki, eskiden mobil konsol olarak ne PSP vardı, ne IOS ne de Android… Gri renkli Tetris cihazımızı elimize alır sokakta kaldırıma oturur sırayla Tetris oynardık.

Oyun denince aklımıza artık ya Play Station ve XBox ya da PS Portable veya Mobil platformlardaki oyunlar geliyor. Android, IOS ve Windows Phone platformunda on binlerce oyun aldı başını gidiyor. Zaten PC ve MAC’lerimizde de onlarca kaliteli oyun var… PS ile XBox’ı ve oyunların zenginliğini tekrar etmeye gerek bile yok.

Bugün değinmek istediğim ise mobil oyunlar. Eski günlerimi hatırladım ve bu yazıyı yazmaya karar verdim. Benim de ilk olarak taşınabilir oyun cihazım çoğu kişi de olduğu gibi Tetris oldu. Aslına bakarsak çocukluk dönemlerimde bu cihazı pek sevmezdim. Ama sokakta kaldırımın üstünde oturup arkadaşlarla sırayla oynamak eğlenceli oluyordu. Zaten bir dönem ülkemizde Tetris patlaması yaşanmıştı. Çok iyi hatırlıyorum bir arkadaşımda konuşan Tetris vardı. Ben bir türlü konuşan bir Tetrise sahip olamadım…

Ancak Tetris’in çok yaygın olduğu o dönemde ben şans eseri Nintendo Gameboy sahibi oldum. Belki şaka gibi ama hayatımda çekilişle sahip olduğum en değerli şey renksiz ekranlı ve pembe tuşlu Gameboy’ların atası ilk Gameboy… İnanılmaz bir üründü. Daha kimsede konuşan Tetris yokken ben de kaset ile yüzlerce oyun çalıştırabilen, mükemmel ses çıkışı olan ve kablo ile başka bir Gameboy’a daha bağlanabilen dönemin en iyi taşınabilir konsolu vardı.

Ona sahip olduğumda hissettiklerimi tarif edemem. İlk elime aldığımda hayal gibi geliyordu. İnsanın oynadıkça oynayası geliyordu. Zaten gün geçtikçe ona o kadar çok bağlandım ki, annem yasak koymuş, belirli günlerde oynamama izin vermişti. Çünkü ne ders çalışıyordum ne de başka bir şey ile uğraşıyordum.

Hele sokağa Gameboy’um ile çıktığım o günler yok mu? Arkadaşlarım oynamak için sıraya girmek zorunda kalırlardı. Öyle bir hava yapardım ki, cebimde değişik oyunların kasetleri olurdu ve en güzel oyunları kendim oynar arkadaşlarıma oynatmazdım. Onlar da ya Mario ya da selefi orta seviye oyunları zevkle oynarlardı.

King Kong
O sahip olduğum en değerli Gameboy’um artık yok. Birine vermiştim ve bir daha geri alamadım. Ancak hala bir Gameboy’a sahibim. Nintendo Gameboy Micro. Bu küçücük cihaz tabi ki atası kadar özel bir ürün değil. Ancak öyle ki günümüzün çok gerisinde kalmış bir konsol. Fakat oynaması hala bana çok büyük zevk veren oyuncaklarımdan biri… Diğer oyuncaklarım ne diye merak etmeyin. MAC’im ve diğer APPLE ürünlerim.

Bu aralar kendimi yine Nostalji’ye kaptırmış bulunuyorum. Elimden Gameboy’um düşmüyor. Hatta eBay’den uygun fiyatlı oyun siparişleri bile veriyorum. Çünkü artık Gameboy oyunlarını Türkiye’de bulmak imkansızlaştı… Eğer evinizde hala eskilerden kalma bir oyun konsolu çalışır durumda mevcutsa, benden size tavsiye; kesinlikle açın oynayın. Eski günleri yad etmek kadar keyiflisi yok…

İyi eğlenceler.

Lütfen bir cevap yazın.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close